Przedsiębiorcy, samorządowcy z kraju i z zagranicy spotkali się na I Forum Gospodarczym Subregionu Łomżyńskiego. Organizatorem było stowarzyszenie Łomżyńskie Forum Samorządowe i Starostwo Powiatowe w Łomży. Spotkanie dofinansowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych, w ramach konkursu „Dyplomacja publiczna 2017 komponent III Wsparcie wymiaru samorządowego i obywatelskiego polskiej polityki zagranicznej – 2017”.

Tematami przewodnimi Forum Gospodarczego byłyOblicza innowacyjności Subregionu Łomżyńskiego. Wizja rozwojuorazMałe i średnie przedsiębiorstwa Subregionu Łomżyńskiego. Możliwości współpracy”.  Było to połączenie paneli dyskusyjnych ekspertów i praktyków z wizytami studyjnymi w innowacyjnych firmach.

  - Oferta współpracy Subregionu Łomżyńskiego

Pierwszego dnia 19 października 2017r. prelegentami byli:

  • Prof. dr hab. Henryk Wnorowski Kierownik Katedry Nauk o Przedsiębiorstwie Uniwersytetu w Białymstoku z prelekcją „Polska coraz bardziej innowacyjna?
  • Marcin Mateusz Kneć Prezes Zarządu Automatyka Wschód Sp. z o.o. „Integracja procesów wyzwaniem przyszłości”
  • Agata Czyrsznic – Dobrowolska Radca ministra, Departament Współpracy Ekonomicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych
  • Rafał Mejsak – Wyższa Szkoła Finansów i Zarządzania w Białymstoku - Założenia strategii biznesowej dla Subregionu – „Plan Rozwoju Innowacji w Subregionie Łomżyńskim”

 

Po południu goście z zagranicy i przedstawiciele samorządów wizytowali firmy subregionu łomżyńskiego tj.:  

  • AIMCONTROLLERS, Maciej Góralczyk, Zabiele gmina Kolno - branża IT, firma specjalizującą się w ulepszaniu kontrolerów do konsol Xbox i Playstation;
  • Wizyta w największym zakładzie w Parku Inwestycyjnym w Kolnie - firma Domczar
  • Wizyta na terenach inwestycyjnych w Kolnie połączona z prezentacją oferty inwestycyjnej Miasta Kolno.
  • Zakrem Spółka z o.o. Grajewo – firma branży metalowej;
  • Michał ZPUH Krzysztof Targoński - Wysokie Mazowieckie - branża produkcyjno-usługowa dla rolnictwa.
  • Centrum Turystyczno-Rehabilitacyjne Zakład Aktywności Zawodowej w Krzyżewie – gmina Sokoły branża opieka zdrowotna.
  • NZOZ “MD CARE” Sp. z o.o. Centrum Rehabilitacji i Adaptacji Dworaki Staśki –gmina Sokoły

 

 

Drugiego dnia Forum - 20 października 2017r -  wystąpił  Marcin Chludziński Prezes Zarządu Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. Warszawa z prelekcją  „Konkurencyjność przedsiębiorstw na arenie międzynarodowej” poprzedzając debatę „MŚP subregionu łomżyńskiego solidnym partnerem współpracy międzynarodowej”.

W panelu dyskusyjnym brali udział przedsiębiorcy subregionu łomżyńskiego:

  • Wojciech Dąbrowski EDPOL Food & Innovation – branża spożywcza
  • Dariusz Szymański Prezes firmy „Plus Automatyka” i „LOGISYSTEM Sp z o.o.” branża logistyczna, usługi i produkcja.
  • Zdzisław Staszewski Unitechnik – branża informatyczna
  • Kacper Żbikowski Easyorder sp. z o.o.  – branża informatyczna
  • Sebastian Jaworowski Linguo Sp. z o.o. - usługi edukacyjne

Cześć panelową zakończyły wystąpienia:

  • Darek Szymański Prezes firmy „Plus Automatyka” i „LOGISYSTEM Sp z o.o.” - „Automatyzacja, wizualizacja, optymalne wspieranie procesów technologicznych i pracy ludzkiej”
  • Moniki Żochowskiej Prezesa firmy Phenicoptere „Ekspansja globalna polskiego startupu na podstawie branży kosmetycznej”
  • Marco Pellizzari - ACME s.r.l. Republika Włoska – Caviago ,,Zarządzanie populacjami gołębi w miastach: innowacyjna ochrona zdrowia publicznego i ograniczenie wpływu gospodarczego- projekt pilotażowy”.

 

Po południu goście z zagranicy i przedstawiciele samorządów wizytowali firmy subregionu łomżyńskiego tj.: 

  • Przedsiębiorstwo Produkcji Betonów "PREFBET" Spółka z o.o., Śniadowo - branża budowlana;
  • UniGlass Polska Sp. z o.o. Łomża – branża budowlano – okienna.

 

Drugiego dnia Forum towarzyszyły prezentacje firm subregionu w formie  Targów wymiany doświadczeń – w postaci stoisk promocyjnych, punktów informacyjnych, filmów reklamowych. Zaproszenie do udziału przyjęły innowacyjne firmy z subregionu łomżyńskiego, które prezentowały swoje osiągnięcia i sukcesy tj.:

  • Michał ZPUH Wysokie Mazowieckie - branża produkcyjno-usługowa dla rolnictwa;
  • CLOVIN S.A., Czyżew - branża chemiczna;
  • Trans - Rol Mistrz Podlaskiej Agroligi 2011 Kruszewo Wypychy, gmina Sokoły - branża spożywczo-rolno- produkcyjna;
  • AimControllers, Maciej Góralczyk, Zabiele gmina Kolno - branża komputerowa - kontrolery gier (pady do komputerów);
  • Nicewicz- Zakład Stolarski, Sylwester Nicewicz, gmina Kolno - branża stolarska;
  • AGRO-SERWIS KRYSIAK Nowa Ruda gmina Turośl - branża rolniczo-usługowa;
  • LAK-MET Marek Rydel Charubin - gmina Turośl - branża produkcyjno- usługowa;
  • Logisystem, Warszawa - branża produkcyjno- usługowa;
  • Plus Automatyka, Konarzyce - branża logistyczna;
  • Eco Park Patryk Podbielski Łomża - branża produkcyjno – usługowa;
  • Phenicoptere Sp. z o.o. Warszawa - branża - kosmetyczna;
  • Automatyka Wschód Łomża -  branża przemysłowa, budowlana medyczna, automatyka;
  • Unitechnik Łomżabranża komputerowa;
  • Linguo Sp. z o.o. - usługi edukacyjne;
  • Szarłat M.W. Lenkiewicz Spółka jawna, Zawady gmina Łomża – branża spożywcza;
  • Spółdzielnia Inwalidów SPINS - Szczuczyn - kosmetyczno- chemiczna;
  • Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej Łomża – branża doradcza;

 

Subregion łomżyński miał przyjemność goszczenia delegacji zagranicznych 56 reprezentantów miast partnerski Delegatów Stowarzyszenia Łomżyńskiego Forum Samorządowego w Łomży

Zaproszeni goście Powiatu Łomżyńskiego:

  • Republika Łotewska (Powiat Daugavpils)

Wanda Kezika - Dyrektor samorządu Powiatu

Aivars Rasczewskis - z-ca Przewodniczącej rady powiatu Daugavpils

Brigida Wasilevska - Przewodnicząca rady gminy Svente

Inara Miglane - przewodnicząca gminy Naujene

Ryszard Jermalonok - przewodniczący rady gminy Saliena

Janis Proms - przewodniczący rady gminy Viszki

Krystyna Isate - kierownik wydziału Komunikacji i informacji

Olga Davidova - dziennikarz wydziału komunikacji i informacji

Guntis Kaminskis - video operator wydziału komunikacji i informacji

Kaspars Purlacis - "Green Pik" przedsiębiorca

Ivan Artimowicz –  przedsiębiorca

Wiktoros Kalans – przedsiębiorca "Klavas-V"

Ludmiła Luna

  • Republika Federalna Niemiec Powiat Dingolging – Landau

Henrich Trapp – Starosta Powiatu

Werner Bumeder - Z-ca Starosty

Zaproszeni goście Miasta Łomża:

Ukraina - Drohobycz

  • Roztyslaw Bozhyk - Przewodniczący Rady Miejskiej

JuriibTomashuk - Instytut Rozwoju Gminy

Matviy Kadar - Transkarpacka Agencja Rozwoju i Innowacji.

  • Republika Litewska - Soleczniki

Edgar Alkovskij – Asystent mera

Jerzy Obloczynski - Prezes Izby gospodarczej Rejonu Solecznickiego

  • Republika Białorusi - Lida

Gonczarow Andrej Aleksandrowicz – dyrektor

Kierownik Działu Handlu Zagranicznego.

  • Republika Włoska - Caviago

Ciro Predieri

Marco Pellizzari -  ACME s.r.l.

  • Republika Serbii - Subotica

Nebojša Daraboš - dyrektor Park Palić

Stevan Lacic – kierowca

  • Ukraina - Boryslaw

Ihor Javorskyi - Mer Miasta Boryslaw

Lev Popel - kierownik Wydzialu Ekonomiki i Handlu Rady Miejskiej

Ihor Kobyletsky - KIM sp. z o.o.

Tetiana Zabrodska – media.

Zaproszeni goście Gminy Śniadowo

  • Niemcy - Gmina Marklkofen

Peter Eisgruber-Rauscher – Burmistrz Gminy Marklkofen

Peter Wistuber – Radny

Zaproszeni goście  Gminy Zbójna

  • Republika Litewska (powiat Jaszuny)

Zofia Griaznowa – Starosta

Paweł Griaznow- Przedsiębiorca

Stanisław Iwanowski - dyrektor generalny SA 'ELSTATS"

Zaproszeni goście Gminy Kolno

  • Republika Bialorusi -miasto Mosty

Velichko Svetlana - z-ca przewodniczącego Mostowskiego Rejonowego Komitetu Wykonawczego

Zhanna Novik - dyrektor Mostowskiego rejonowego centrum rzemieślnictwa

Elena Chubrik- Dyrektor sp. z o.o. "BTKVostok"

  • Republika Białorusi - Obwód Iwanowo

Vitaliy Klyshko - z-ca przewodniczącego Iwanowskiego rejonowego komitetu wykonawczego

Ivan Ptashits - z-ca przewodniczącego Iwanowskiego komitetu wykonawczego

Mikhail Kuzmich - dyrektor "Janovteks"

Tatiana Yuruts - naczelnik wydziału gospodarczego Iwanowskiego rejonowego komitetu wykonawczego.

Vladimir Bushkevich - dyrektor "Mostolskie Okna"

  • Litwa – Troki

Jaroslaw Narkiewicz – Szef Komisji ds. współpracy z UE.

Romuald Zwiagin – Naczelnik z rejonu Troki

Bernard Niewiadmoski

Edward Juralewicz.

  • Ukraina – Szczuczyn

Vira Fedosiuk - Sekretarz Kowelskiej Rady Miasta

Sviatoslav Stepaniuk

Anatolii Ponikarchuk